• +48 797 302 455
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 8-17 Sob. 8-14
Co jaki czas trzeba wymieniać filtr powietrz
Co jaki czas trzeba wymieniać filtr powietrz

Co jaki czas trzeba wymieniać filtr powietrza

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Filtry powietrza - najważniejsze informacje

Filtry to podstawowe elementy, które znajdują się w każdym pojeździe silnikowym. Można wyróżnić filtr paliwa, oleju, powietrza i filtr kabinowy. Obowiązkiem właścicieli jest ich regularna wymiana. Jednak nie każdy wie, kiedy dokładnie powinien wymienić poszczególne filtry. 

Filtr powietrza - do czego służy

Filtr powietrza ma bardzo ważną rolę. Przede wszystkim zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, które z powietrza napływają do silnika. Dzięki temu filtr zapobiega wystąpieniu uszkodzenia silnika. Jeśli w porę się go nie wymieni silnik może się zatkać, a to może doprowadzić do zużywania i zepsucia ciernych elementów. 

Filtry powietrza pracują w bardzo ciężkich warunkach, szczególnie w przypadku samochodów o bardo dużej mocy. 

Dlaczego wymiana filtru powietrza jest taka ważna?

Wymiana filtru powietrza to bardzo istotna sprawa. Jeżeli doprowadzi się do tego, że będzie on zanieczyszczony, znacznie może wzrosnąć poziom zużycia paliwa, a moc silnika może spaść. Wszystko, dlatego że filtr jest umocowany na samym początku dolotowego układu powietrza i ma duży wpływ na masowy przepływ. Jeśli zostanie zatkany do silnika zacznie dopływać znacznie mniej powietrza, a to zakłóci przebieg procesu spalania. W takiej sytuacji silnik może zacząć pracować w trybie awaryjnym i doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń i awarii jak np. uszkodzenie tłoków. 

Kiedy wymienia się filtry powietrza?

Filtry powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniami określonymi przez producentów.Średnio powinno się tego dokonywać co 20 - 40 tys. km. Jednak dobrze jest zdecydować się na wymianę częściej np. raz do roku. 

Warto podkreślić, że znaczenie dla regularności wymiany filtrów ma to w jaki sposób użytkuje się samochód. Jeżeli ktoś mieszka na wsi i porusza się po polnych, kamienistych lub piaszczystych drogach, gdzie jest więcej zanieczyszczeń, filtr może zużyć się szybciej. 

Rodzaje filtrów powietrza

Można wyróżnić kilka rodzajów filtrów powietrza. Najczęściej spotykane są filtry suche, które można spotkać w większości samochodów osobowych. Charakteryzują się one tym, że powietrze przechodzi przez specjalną warstwę filtrującą, która najczęściej jest wykonana z bawełny. Innym rodzajem są mokre filtry, które filtrują przez olej. 

Trochę innym rodzajem są filtry dla motocykla. Popularne są m.in. filtry Hiflo, które są niezwykle wytrzymałe, wydajne i służą na bardzo długo. Warto także wspomnieć o filtrach stożkowych. Są to sportowe odmiany filtrów. Ich wybór i montaż pozwala na znaczne zwiększenie osiągów silnika.